HomeSoğuk Zincir Lojistiği

Gıdaların ve de ilaçların doğru sıcaklık aralığında muhafaza edilmesi son derece önemli. Bu tarz ürünlerin formu hızlı bir şekilde bozulabiliyor. Bozulmaması için doğru şekilde temin etmek gerekir. Yine bu durum soğuk zincir lojistiği açısından ele alınmıştır. Yani ürünlerin kaliteli ve güvenli bir şekilde nakliyesine geçilir. Aksi halde:

 • Mikrobiyolojik üreme ile gıdalarda bozulma meydana gelir.
 • Gıda kalitesi zamanla düşmeye başlar.
 • Gıda zehirlenmesi gibi durumlar boy gösterir.

Ufak bir ısı değişikliği dahi gıdaların ya da ilaçların bozulmasına etki eder. Bu durum için özel araçlar temin edilmiş ve lojistik alanı desteklenmiştir. Firmamız, her türlü ürüne karşı sıcaklık ayarlamalarında bulunur ve saklama koşullarına uygun araçlarla nakliyeye geçer.

Soğuk Zincir Lojistiğinde Ayarlamalar

Soğuk zincir lojistiği için araç ısıları ayarlanır. Isı, nem ve basınç dengesi sağlanır. Bu dengeye bağlı olarak gıdaların ve de ilaçların taşınması sağlanır. Aksi halde yukarıda belirttiğimiz riskler ile karşılamanız kaçınılmaz olacaktır. Olası ürün bozulmalarının ve sağlık sorunlarının önüne geçmek için araç ayarlamalarına özen gösterilir. Örneğin:

-Soğuk Taşıma: Beyaz ya da kırmızı et nakliyesi için soğuk ayarlamalara başvurulur. Mesela bunun için +4 ile +8 derece dikkate alınır. Etin formuna bağlı olarak ayarlama gerçekleşir. Neticesinde ise herhangi bir sorun yaşanmaz ve nakliye esnasında gıdalar bozulma göstermez.

-Dondurulmuş: En düşük dereceler -18 ile -26 arasında değişiklik gösterir. Yani bu ısı dereceleri üzerinden araçlar ayarlanır ve dondurulmuş gıdaların nakliyesine geçilir. Mesela dondurulmuş etler ve dondurma için göz önünde bulundurulur. Hatta sebze ile meyve taşımacılığında öne çıkmıştır.

Soğuk Zincir Lojistiği Nerelerde Gerçekleşir?

Soğuk zincir lojistiği birkaç alanda ele alınır. Mesela üretim yapan firma tarafından nakliyeye ihtiyaç duyulur. Bu gibi durumlarda üretim yerine geçilir ve ürünlerin araca yüklenmesi sağlanır. Haricinde nakliye aracına temin edilen ürünlerin depoya boşaltılması için de harekete geçilir. Yani uygun koşullarda ürünler saklanır, nakliye edilir ve depoya boşaltılır. Bunun gibi:

 • Depodan alınan ürünlerin araca yüklenmesi de mümkün.
 • Nakliye aracında muhafaza edilen ürünler işletmelere boşaltılabilir.
 • İşletmeci de tüketiciye temin eder.

Tüm bu döngüler soğuk zincir adı altında ele alınır. Zincirin üretimden tüketiciye kadar ulaştığı açık durumda. Tüm bu ulaşım imkanları için de uygun koşullar hazırlanır. Yani gıdanın hassasiyetine göre saklama koşullarına yer verilir. Isı ayarlamaları gerçekleşir ve olası bozulmaların önüne geçilir. Yani gıdaların ve ilaçların hasar görmesi engellenir.

Soğuk Lojistikte Frigo Araçlar

Soğuk zincir lojistiği için hazırlanan araçlar tüm koşullara uygun. Özellikle de gıdaların saklama koşulları dikkate alınır ve bu yolla tasarlanır. Sıcaklık dengesi sağlanan kamyonlar ya da tırlar, frigo araçlar şeklinde ifade edilir. Ve de frigolu taşımacılık için muhafaza edilir. Örneğin çeşitli taşıma derecelerine ve araçlara yer verilir. Şöyle ki:

-Dereceler: Genel taşıma derecesi +15 / +25 şeklindedir. Serin taşıma derecesi olarak da +8 ile +15 dereceleri dikkate alınır. Arkasından +2 ile +8 olarak soğuk taşıma derecesine yer verilir. Donuk dereceler de -18 ile -25 aralığında değişiklik gösterir.

-Araçlar: Taşınacak olan ürünlerin hacmi ve adedi üzerinden araçlar temin edilir. Mesela kamyonlar ya da tırlar eşliğinde lojistik hizmeti alırsınız. Soğuk zincir lojistiği için taşıma derecelerine uygun olarak tasarlanan araçlar gözler önüne serilir.

Soğuk Zincir Lojistiğinin Özellikleri

Soğuk taşıma hizmetlerimiz saklama koşullarına uygun bir şekilde verilir. Uzman kadromuz her türlü gıdaya ve ilaç ürününe karşılık koşulları ele alır. Böylece frigo araçlar hazırlanarak lojistik hizmetine geçilir. Taşıma faaliyetleri sırasında da:

 • Gıda ürünlerinin hijyen koşullarına uygun bir şekilde taşınması sağlanır.
 • Ürünlerin kalitesinden ödün verilmez.
 • Güvenli bir şekilde yerleştirme, muhafaza etme ve nakliye aşamalarına geçilir.

Etkili bir planlama üzerinden lojistik hizmetlerine yer verilir. Örneğin ürünlerin alınacağı merkez öğrenilir. Saklama koşulları dikkate alınır ve araç hazırlanır. Araca tüm ürünler yüklenir ve belirtilen merkeze taşınması için harekete geçilir. Son derece kontrollü bir şekilde gerçekleşen bu adımlar ile nakliye tamamlanır ve kontroller sağlanır.

Soğuk Taşımacılık Türleri Nelerdir?

Soğuk taşıma araçları ürünlerin özelliklerine göre değişiklik gösterir. Kamyonlar ya da tırlar üzerinden nakliyeye geçilir. Ancak bu tarz araçların koşullara uygun bir şekilde hazırlanmasına özen gösterilir. Mesela standart taşımacılık için +18 derece ve üstü olarak ayarlama gerçekleşir. Bunun haricinde soğuk taşıma için +15 ile +18 derece aralığı dikkate alınır.

Serin taşımacılık için bu değerler +4 ile +8 aralığında tutulur. Son olarak dondurulmuş ürünler gelir. Ve de araç içi -18 ile -26 aralığında olcak şekilde ayarlanır. Böylece temin edilen ürünlerin bozulması engellenir. Saklama şartlarının desteklenmesi ürünlerin hasar görmemesi sağlar. Bunun için de araç içi ısı dengesine yer verilir.

Soğuk Zincir Taşıma Fiyatları

Taşıma hizmetlerimiz her geçen gün gelişim göstermekte. Mesela gıda ve ilaç taşımacılığı için frigo araçlar temin edilmiştir. Araçlar yukarıda belirttiğimiz ısı dengelerine göre hazırlanır. Arkasından da nakliye gerçekleşir. Tüm bu işlemler birbiri ile bağlantılıdır. Sonuç olarak müşteri taleplerine göre şekillenir ve fiyatlar belirlenir. Fiyatlar adına:

 • Önce taşınacak olan ürünler tespit edilir.
 • Ürün hacmi, sayısı ve nitelikleri dikkate alınır.
 • Nakliye mesafesine bağlı olarak da fiyatlar belirlenir.

Teklif almak isteyenler danışmanlarımıza bağlanabilir. Bunun için 7 gün 24 saat boyunca aktif olan çağrı merkezimizi arayabilirsiniz. Başta taleplerinizi sıralamanız gerekir. Bu yolla nakliye teklifi alabilir ve başvuruda bulunabilirsiniz. Anlaşma sağlanması halinde nakliye hizmeti verilir. Son derece güvenli ve kaliteli bir şekilde lojistik hizmeti almanız sağlanır.

Soğuk Taşıma Yöntemleri Nelerdir?

Soğuk taşıma için soğutucu yöntemleri devreye girer. Taşınan gıdaya uygun olacak şekilde soğutuculara yer verilir ve ürünlerin hasar görmesi engellenir. Örneğin buz paketleri temin edilir ve gıdaların bozulmaması sağlanır. Bunun haricinde ısıya duyarlı olacak şekilde ambalajlara yer verilir. Böylece gıda kalitesi koruma altına alınır.

Gıda kalitesinin koruma altına alınması için frigo araçlar hazırlanmıştır. Periyodik bakımı yapılan araçlar soğuk taşımaya uygun hale gelmiştir. Örneğin sebze, meyve, deniz ya da et ürünleri için temin edilir. Tırlar ile kamyonlar eşliğinde tüm ürünlerin muhafaza edilmesi sağlanır. Ve de belirtilen merkezlere nakliyesi ya da dağıtılması sağlanır.

Soğuk Taşıma Sektörleri

Sadece gıda sektörü için soğuk taşıma yöntemlerine yer verilmez. Bunun haricinde bazı kimyasallar adına öne çıkmıştır. Bir de ilaç nakliyesi için talep görüyor. Hastane ve sağlık malzemelerinin saklama koşullarına uygun bir şekilde taşınması önemlidir. Örnek vermek gerekirse:

 • Şurup ile hapların nakliyesi için koşullar dikkate alınır.
 • Serum ve özel tıbbi malzemeler için de saklama koşulları öne çıkmıştır.

Kısacası tıbbi malzemelerin taşınması için soğuk – sıcak dengesi son derece önemli. Bu yolla nakliye ve dağıtımın gerçekleşmesi sağlanır. Malzemelerin taşıma sırasında herhangi bir hasar görmesi engellenir. Özellikle de sağlık sektörü açısından bu durum bir hayli mühim. Çünkü formu bozulan ilaçlar sağlığı tehdit eder. Bu gibi durumların boy göstermemesi adına tüm önlemler alınmış, koşullara uygun bir şekilde nakliye hizmeti sergilenmiştir.

Hakkımızda

ACARSOY NAKLİYAT TAŞIMACILIK
Taşımacılıkta 27 yıllık tecrübe...
Her gün bizim için yeni bir gün ve her yerdeki müşterilerimizi memnun etmek için çalışıyoruz.
Liftli Taşımacılık Nakliye Araç Kamyon

Bize Ulaşın

0 (532) 477 8859

Taşımacılıkta 27 yıllık tecrübe...

E-Bülten Kayıt

Call Now Button